SLEVA V DOBĚ KARANTÉNY 50% NA ONLINE KURZY

16 tipů, co fotit doma při karanténě

Úvodem

Spousta lidí je v dnešní době doma v karanténě, ať už bohužel z důvodu, že přišli o práci či zakázky, nebo se starají o své děti, které teď nemohou do školy, a nebo v lepším případě dostali home office. Karanténní opatření nám dovolují alespoň se občas projít ven, do přírody. Tam však nemůžeme vyrazit všichni naráz, a když už jsme venku, musíme nosit roušky.

Co potom dělat, když je Vaším koníčkem fotografování a nejraději fotíte portréty? Venku teď můžeme fotit lidi maximálně s rouškou a nebo to zkoušet doma s rodinou. No ale co když se toho doma nakonec nachází docela dost, co by stálo za fotografický experiment?

Tak jsem se lépe rozhlédl a tady Vám přináším několik svých tipů. Jelikož u Vás v bytě budete mít jiné světelné podmínky pro fotografování, není příliš důležité řešit, jaké hodnoty byly na fotoaparátu nastaveny v době mého focení. Obecně ale budete mít nejspíš nastavené větší ISO, čas kolem 1/60s až 1/125s a s clonou se snažte jít co nejníže, pokud nepotřebujete proostřit celou fotografii. Čím silnější světlo použijete, tím lépe se vám bude fotit. Pokud s něčím budete mít problém, napište mi do komentářů a rád poradím.

Co budete potřebovat?

  • Fotoaparát, případně mobil.
  • Nějaké světlo či dvě. Třeba lampičku a nebo přes den světlo z venku.
  • Stativ pro delší časy nebo když nebudete mít komu dát fotoaparát do ruky.
    Nemáte stativ? Nevadí, postačí i stůl nebo židle.
  • No a cokoliv dalšího co doma najdete či vyrobíte pro focení.

Co můžete tedy fotit?

Domácí mazlíčky

Pokud máte doma nějaké domácí mazlíčky, v ideálním případě takové, které nemusíte mít v kleci či v akváriu, tak zkuste vyfotit je. Nejlehčí je to s těmi, co někam umístíte a oni vydrží pózovat. Jako třeba poslušní pejsci, plazi či třeba králíci. Horší je to s těmi, co nevydrží na místě.

V mém případě je to moje kočičí rodinka. Na místo focení jsme je lákali přes pamlsky, ale jelikož měly hlad, tak nevydržely chvilku na místě. Asi až po 15 minutách, se začaly uklidňovat. Taky pomohlo je fotit po jednom. Jen mě trochu mrzí, že naši čtvrtou kočičku, která je plachá, se nám tam nepovedlo dostat. Přeji hodně srandy s vašimi mazlíčky.

Detaily nábytku a byt

Pokud máte zajímavý nábytek, můžete fotit nějaké detaily na něm. Nám po předchozích majitelích zbyly skříně s fakt krásnými úchytkami. Stači přidat zajímavé světlo a fotka je na světě. U moderního nábytku se můžete soustředit na různé překrývající se rohy a linie. Pokud máte nový a pěkný byt, tak si udělejte úklid a můžete si zkusit interiérovou fotografii. Doporučuji stativ a široký záběr.

Zátiší / Sklo

Můžete si po vzoru barokních malířů hrát s látkou, ovocnými mísami, vázou s květinami atd. (viz přiložený obraz – J. B. S. Chardin, Hrozny a granátová jablka, 1763).

Já se rozhodl vyfotit sklenku z broušeného skla z naší vitríny. K tomu jsem si vystačil s obyčejnou stolní lampou, malým LED světlem a stolem v kuchyni. Natáhl jsem černou látku, aby odlesky ve skle vynikly a pro červený efekt  jsem přidal zadní červenou cyklistickou blikačku. Pod sklenici jsem původně dal jen skleněnou desku, kvůli odrazu sklenice, ale pod tu se mi blikačka nevlezla, tak jsem ji umístil pod pevnější obyčejnou sklenici otočenou dnem vzhůru a až na ni postavil tu broušenou.

Sběratelské figurky

Pokud sbíráte nějaké figurky, tak zkuste fotit je. Zasaďte je do přírody, podobně jako když profesionální fotograf fotí lidi v ateliéru. Zvolil jsem figurku z anime Dragon Ball a dodal jí efekty síly při úpravách. Focení figurek se jinak věnuje spousta lidí a jsou na to celé Instagramové účty. Dokonce to některé i živí. Viděl jsem dokonce celé vytvořené filmové scény právě s figurkami a vypadá to skvěle.

Before After

Portrét členů rodiny

Pokud nežijete sami, tak máte určitě koho fotit. Zkuste si spolu vyhrát nějak kreativně. Zkoušejte, co dělá světlo s obličejem. Sledujte stíny a co se stane, když přidáte světlo druhé? Jak působí portrét na světlém pozadí a jak naopak na tmavém? Děti můžete fotit v jejich pokojíčku zasypané hračkami. V mém případě si přítelkyně udělala líčení ve stylu Harley Quinn z filmu Suicide Squad, kde jsme vyzkoušeli poprvé její nový LED ring light, který se často používá na portréty či jako svícení při líčení. Jinak takové světlo na Amazonu stojí asi jen 2500,- Kč, takže je finančně velmi dostupné. Vidět ho můžete u autoportrétu níže. Na druhé fotce se pak vyřádila s líčením na téma karanténa.

Autoportrét

Výzvou může být autoportrét a autoportrét by to nebyl, kdyby Vám s tím někdo pomáhal. Takže budete potřebovat stativ. Jak to pojmete je čistě na vás. Může být klasický či více emotivní, barevný či černobílý. Opět si můžete hrát se světlem i s tím, jak moc tam budete vidět. Co může být těžší, je mít portrét ostrý. Hodně fotoaparátů přeostří před vyfocením i v případě samospouště, kterou budete pravděpodobně používat. V takovém případě doporučuji automatickou volbu ostřících bodů. Druhou možností je pak dálkové ovládání.

Pokud vám ale fotoaparát neumí přeostřit sám, musíte si manuálně zaostřit na nějaký předmět umístěný v místě, kde budete sedět, ideálně v místě hlavy. Ten pak dáte pryč a posadíte se místo něj. Se samospouští budete muset bohužel častěji běhat k fotoaparátu, tak pozor, abyste si ho nepřeostřili jinam a hlavně při běhání nezakopnout.

Dejte si také záležet na případném účesu. Já jsem se na to pokusil ostříhat sám, a na základě výsledku radím – doma to nezkoušejte. Světlo z vrchu na fotce vytvořilo dramatický efekt a díky tomu, že nedopadalo na bílou zeď, se z bílé stala černá. K tomu všemu jsem ještě použil beznikotinovou elektronickou cigaretu, co používám na rychlé dodání mlhy u portrétů.

Jídlo

S větším množstvím času stráveného doma nás také doma více vaří, a kdo vaří rád a nebo by se to chtěl naučit, má teď větší příležitost. Když už tedy trouba dopeče, z hrnců to zavoní, minutka zazvoní, můžete si dát záležet, jak jídlo naaranžujete na talíř a připravíte k podávání. To si pak stačí pěkně zdokumentovat Vaším fotoaparátem. Z detailu, ze 45° pohledu či přímo z vrchu. To jsou ideální úhly.

Světelné efekty

Tady bude potřeba hlavně tma a tím myslím opravdová tma, žádné světlo z venku od lamp, prostě si zatáhněte záclony/žaluzie a před focením zhasněte. Než zhasnete, dejte foťák na stativ. Nastavte si dlouhý čas, třeba 5 sekund (upravte dle potřeby), samospoušť, vyšší clonu například f5,6 až f16 podle síly světla, kterým budete mávat, je to potřeba vyzkoušet. Záleží i na rychlosti mávání, ale hlavně jde o to, aby fotka zůstala černá i po vyfocení než světlo použijete.

Předostřete si na místo kde budete stát, vezměte nějaký zdroj světla, ideálně barevné LEDky, baterku nebo mobil. Připravte se, zhasněte, sviťte si baterkou na cestu ať nespadnete a spusťte focení. Pak už jen mávejte světlem před fotoaparátem rychle či pomalu, jak budete chtít. Zkoušejte kruhy, čáry, představte si jak to asi bude vypadat, když každý Váš tah fotoaparát zachytí. Vzniknou Vám pak celkem abstraktní díla.

Můžete taky zkusit prosvítit různé průhledné a poloprůhledné předměty a vytvořit tak různé zajímavé světelné efekty. Nebo se prostě podepište ve vzduchu. Pozor však na zrcadlové otočení.

Jinak tohle jsou fotky, které jsem dělal v roce 2006, kdy jsem začínal svoje první pokusy se světlem. Takže to zvládne opravdu každý. Buďte kreativní.

Vaši tvorbu či produkty

Někteří z Vás určitě vytváří nějaké výrobky. Například náušnice, přívěsky, domácí kosmetiku nebo třeba šité tašky. Na co čekat, foťte jak tvoříte a na závěr i samotný produkt. Nejenže budete moci svým fanouškům ukázat ve stories (Instagram, Facebook), co děláte, ale ještě budete mít pěkné fotky pro prezentaci na zdi či webu.

Přírodu na procházce

Na vycházce je to celkem jasné. Často ale lidé mají pocit, že kolem nich není vlastně nic pěkného. Zkuste se přestat dívat na svět kolem sebe jako na celek. Soustřeďte se na různé detaily. Vnímejte světlo jak dopadá stromy, jejich listí a kůru, jak se line po trávě a cestách. Jak krásná bývá obloha při západu slunce. Pro lepší představu se zkuste koukat více přes fotoaparát, než se výřezy v pohledu kolem sebe naučíte vnímat svým vlastním okem, kterým běžně tyto detaily opomíjíme.

P.S. Dodržujte však povinnost mít roušku a odstup od ostatních lidí. Pokud si vyjedete dál od města, tak se často v přírodě ocitnete úplně sami. Tam se klidně nadechněte i bez roušky.

Co dalšího lze dělat po focení?

Učit se nové věci z knížek či online videí

Ne jenom přes rok, ale i teď se každý den vzdělávám v oblasti fotografie. Má to několik důvodů: Nechci přestat růst. Chci aby mé fotky s každou další byly lepší a lepší, tak svým klientům mohu nabízet pořád lepší služby. Druhá věc je, že mě to prostě baví. No a to hlavní je, že když učím lidi fotografovat, musím se dál pořád vzdělávat. Navíc se věnuji mnoha fotografickým žánrům a zdá se, že se díky tomu vzdělávat nepřestanu nikdy. Momentálně pro vás například natáčím nová vzdělávací videa.

Upravovat neupravené fotografie

Děje se Vám to samé co mně? Tedy že si často něco nafotíte pro sebe, pro radost, ale pak nemáte čas to upravovat? Tak teď si čas možná už najdete. Projděte si staré fotky, vyberte si ty, které Vás pořád něčím zaujmou a zkuste je ukázat světu. A že neumíte upravovat fotografie? Napište mi.

Třídit fotky na discích

Další problém, který sám řeším je velké množství fotek, které mám nafocené od roku 2006. Jsou to terabyty dat a při zaplnění jednoho disku, přišel disk další. Nakonec jsem si pořídil jeden velký 6TB disk, kam jsem všechny fotky začal přesouvat. Jak se ukázalo, nestačil ani ten.  Tak tam mám aspoň tu novější polovinu a místo, které by mohlo stačit pro rok 2020. Pokud zůstaneme v karanténě déle, než bych nám přál, tak tam toho místa bohužel zůstane ještě hodně. Zálohy potom tvořím na Google disku.

Znovu upravovat staré fotografie

Když jsem tak přesouval fotky z roku 2006, kdy jsem se rozhodl, že chci víc fotit, tak mě napadlo, že bych mohl vzít nějaké starší fotografie ze školy a upravit je znovu. Jen tak pro srandu. Na začátku jsem totiž dělal tolik věcí jinak, že může být dost zajímavé, co se z nich dá vytáhnout se zkušenostmi, které mám dnes. Navíc mě baví, jak moc chyb jsem tehdy dělal.

Založit si Instagram či FB stránku

Pokud se svými fotografiemi rádi prezentujete veřejně, je možná na čase si založit profil čistě pro ně. Pokud ho tedy už nemáte. Chce to však plán, pokud od svého profilu něco očekáváte. Já jich založil několik, ale díky nedostatku času je z nich docela dost neaktivních a musím je teď sám znovu nastartovat.

Mám profil na běžnou práci, kterou fotím pro klienty: @davidmitas_photography

Mám profil na fantasy a cosplay fotografie, které dělám pro radost: @mitty_story_photo_cosplay

Mám profil, kde jsem začal fotit kávu a jídla po kavárnách: @pohodavbrne

No a nový profil, kde vám chci ukazovat jak fotografie fotit a jak je upravovat: @radost_z_fotek

Vám ale doporučuji do začátku jeden profil, kam budete dávat všechno. Rozdělovat fotografie dle žánrů a přitom mít aktivní profil, kde aspoň jednou za 3 dny přibude nějaká ta fotografie, je opravdu náročné, protože takto musím tvořit místo jednoho příspěvku za 3 dny rovnou 4.

Pro mě se nejdůležitějším profilem teď stává Radost z fotek.

Vytvořit si web či portfolio / předělat stávající web

Pokud ve focení máte větší ambice, můžete si vytvořit vlastní online portfolio. Na to vám většinou stačí služby typu DeviantArt či Flickr. Pokud chcete do portfolia přidat i nějaké balíčky, povídání o sobě, ceník a další, tak už je potřeba si vytvořit vlastní webové stránky. Zde máte na výběr z několika možností, vytvořit si je sami nebo jejich tvorbu někomu zadat, což nemusí být úplně levné. 

V případě, že se rozhodnete si je vytvořit sami, lze použít některou z předem vytvořených šablon za měsíční poplatek, což je nejjednodušší varianta, ale většinou jste pak omezeni vzhledem. No a nebo použít volně dostupný WordPress, zhlédnout pár návodů a vytvořit si je sami podle svých představ. Ve WordPressu totiž dnes už nemusíte umět programovat a většina věcí je způsobem: Chyť a přesuň.

Závěrem

Tak to máme 16 fotografických tipů, co vše lze dělat doma při karanténě. Neváhejte tedy vzít fotoaparát a běžte do toho. Pošlete mi své hotové fotografie z karantény na e-mail mitty@radostzfotek.cz a v případě, že budu moci, zveřejním je v albu na Facebooku.

Nebo je nahrajte na Instagram a označte @radost_z_fotek a #radostzfotekkarantena.
Těším se na všechny, které uvidím =).

Máte další nápady co doma vyfotit?? Budu rád, když mi je napíšete do komentářů.

Pokud se Vám článek líbil, budu moc rád za jeho sdílení. Jestli chcete dostávat upozornění na další fotografické tipy či vyšlá videa o focení, neváhejte se k upozorněním přihlásit.

Chcete nějaký bližší návod na focení něčeho s čím bojujete? Napište mi to do komentářů a já se pokusím pomoci, jak budu moct.

Přeji hodně štěstí s focením, dávejte na sebe (nejen) v době karantény pozor a přeju pevné zdraví.

Mitty

Mitty

Profesionální fotograf a lektor. Zakladatel Kreativního studia Mitty a kurzů Radost z fotek. Focení se věnuje již od roku 2006 a vzdělávání dalších fotografů od roku 2013. Vystudoval fotografickou střední školu umění a designu v Brně a zaměřuje se převážně na byznys portréty a reklamní fotografii. Ve svých začátcích však hodně fotil módní fotografii a díky fotografickému vzdělání mu nejsou cizí ani další fotožánry.

Pokud se Ti líbil článek, budu rád za jeho sdílení. Děkuji.

Upozorňovat na FB
Odebírat články mailem
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Online kurzy

Online konzultace

Konzultace a výuka fotografie online. Využijte nižší cenu v době koronaviru.

Podobné články
Živé kurzy

Základy úprav fotografií

Pokud fotíte do RAWu, je potřeba se naučit alespoň základní úpravy fotografií. Nesedí Vám expozice? Potřebujete něco z fotky odstranit či dodat oblohu? Chcete upravit barvy? Tak tohle je kurz přesně po Vás.

Vaše komentáře a otázky

Nevyhovuje Vám termín? Poptejte nový.

Líbil se Ti článek?

SDÍLEJ HO S OSTATNÍMI

SDÍLET ČLÁNEK

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn